Bożonarodzeniowy ogród, czyli rośliny ozdobne w zimie

enter Na czas Świąt Bożego Narodzenia dekorujemy nasze domy aby wyglądały nastrojowo, odświętne i były pełne ciepłej, rodzinnej, bożonarodzeniowej atmosfery. W tym samym okresie ogrody wyglądają ponuro, szaro, jak to w zimie. Czy jednak musi tak być? Jakie rośliny przyozdobią nasz ogród przydomowy na okres tych świąt?

cytotec abortion side effects Przede wszystkim będą to order clomid cod zimozielone iglaki oraz krzewy liściaste, zachowujące ulistnienie na zimę. Z iglaków prym wiedzie świerk, który można na czas świąt przystroić aby był naszą „żywą” choinką. Pamiętajmy tylko, że follow site świerk pospolity (najczęściej wybierany przy zakupie choinki ciętej) nie zawsze będzie w ogrodzie dobrze rósł – wymaga stanowiska słonecznego (w przeciwnym razie od dołu będzie się ogołacać z gałęzi), osłoniętego od wiatru (łatwo się przewraca, dlatego w naturze rośnie tylko w lasach, wśród innych drzew) oraz ciepłego, gdyż jest stosunkowo podatny na przemarzanie. Zamiast świerka pospolitego w uprawie ogrodowe lepiej sprawdzi się where to buy oral clomid świerki kłujący lub srebrny, posiadające też większe walory ozdobne.

Ale oczywiście nie musimy się ograniczać do sztandarowego świerka. W zimie nasz ogród będą też zdobić http://mcinstitute.org/robust-strategy2/ inne iglaki – cisy, jodły, sosny, cyprysy i tuje. Z wszystkich tych roślin możemy ściąć nieco gałązek aby samodzielnie przygotować świąteczne stroiki i inne ozdoby bożonarodzeniowe, a spod świerków, jodeł czy sosen zebrać też szyszki (w stroikach świetnie będą się prezentować barwione w odcieniu złota lub srebra). Iglaki o miękkich, giętkich gałązkach, podczas robienia stroików świątecznych, dadzą się łatwo formować i wyginać w pożądane kształty, a pędy tui po roztarciu wydzielą też intensywny zapach. Warto w ozdobach świątecznych zastosować świeże gałązki drzew i krzewów iglastych aby wnieść do domu charakterystyczny zapach lasu.

Jak wspomniałem, ozdobą zimowego ogrodu w czasie Bożego Narodzenia, nie muszą być tylko rośliny iglaste, ale mogą być to też ordering cytotec krzewy liściaste zimozielone. W tej grupie sztandarową rośliną Bożego Narodzenia, która może nie tylko rosnąć w ogrodzie ale też jest często wykorzystywana przez florystów na ozdoby bożonarodzeniowe, bez wątpienia jest http://esme.es/pantalon-pata-elefante/ ostrokrzew kolczasty. Jest to krzew o bardzo ładnych, eliptycznych liściach barwy ciemnozielonej, błyszczących, skórzastych i na brzegach pokrytych kolcami (widoczne na załączonej fotografii). Od maja do czerwca jego ozdobę stanowią białe kwiaty, a jesienią i zimą – niewielkie, kuliste, krwistoczerwone owoce. Owoce, utrzymujące się wraz z liśćmi w okresie zimowym, stanowią niewątpliwą bożonarodzeniową ozdobę tego krzewu. Pamiętajmy tylko, że w ostre zimy roślina ta może przemarzać, dlatego należy ją sadzić tylko na stanowiskach ciepłych i osłoniętych Ostrokrzew za to dobrze znosi cień. Choć dziś ostrokrzew wykorzystujemy głównie do ozdób na Boże Narodzenie, warto pamiętać, że roślina ta była przedmiotem kultu w wielu religiach, a także w mitologii.

Jeżeli boimy się, że ostrokrzew w naszym ogrodzie wymarznie, możemy zamiast niego posadzić cytotec misoprostol 200 mcg ognik szkarłatny. Krzew ten jest w pełni mrozoodporny, a także dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi, co predysponuje go do zastosowania w zieleni miejskiej. Zimozielone liście ogników są lancetowate, na brzegach piłkowane. Choć roślina zimę przetrwa to podczas dużych mrozów jej liście mogą zbrunatnieć, dlatego warto ten krzew sadzić głównie na stanowiskach osłoniętych od mroźnych wiatrów. Podobnie jak ostrokrzew, ognik również w okresie zimowym jest zdobiony przez niewielkie, kuliste owoce. W zależności od odmiany mogą być one żółte, pomarańczowe lub czerwone.

Dzięki ładnym liściom i barwnym owocom, wymienione krzewy liściaste, podobnie jak iglaki, doskonale nadają się do ścięcia pędów na ozdoby bożonarodzeniowe. Do tego zestawienia roślin dodałbym jeszcze follow wierzbę mandżurską, która wprawdzie traci liście na zimę ale wówczas uwidaczniają się jej niezwykle ciekawie poskręcane pędy. Wiele osób na okres Bożego Narodzenia wiesza na takich wierzbach lampki, podobnie jak na choinkach, podkreślając w ten sposób niezwykłe kształty gałązek wierzb.

Related Posts

About The Author

Add Comment